У містах Горішні Плавні, Ізмаїл та Світловодськ якість порівняно найкраща — там в атмосфері найменше шкідливих домішок. А от у Маріуполі, Кам’янському та Одесі — найгірше серед українських міст повітря.

Про це йдеться в дослідженні Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського.

Установа на основі даних гідрометеорологічної служби вирахувала індекс забрудненості атмосфери для 39 міст України. Індекс вираховується за шістьма пріоритетними забруднювальними домішками — формальдегідом, діоксидом азоту, фенолом, фтористим воднем, оксидом вуглецю та завислими речовинами.

Найбільше концентрацій таких домішок виявили в Маріуполі, Кам’янському, Одесі, Дніпрі, Кривому Розі та Києві. У цих містах концентрація формальдегіду перевищувала норму у 2,3 раза, а діоксиду азоту — в 1,5 раза. А найбільш «чистими» містами стали Горішні Плавні, Ізмаїл та Світловодськ.

Дослідники зазначають, що індекс забрудненості повітря в українських містах за перше півріччя 2020 року знизився з «високого рівня» до «підвищеного рівня». У порівнянні з аналогічним періодом минулого року забруднення повітря знизилося в 16 містах — зокрема в Дніпрі, Миколаєві та Луцьку. А в Кременчуці та Черкасах рівень забруднення, навпаки, зріс.

Що це за забруднювальні домішки та чим вони небезпечні?

Формальдегід — це газ без кольору, який з’являється через викиди транспорту. Він подразнює верхні дихальні шляхи, очі та шкіру. Також через нього в людини можуть початися нежить, чхання, кашель та свербіж. 

Діоксид азоту — це отруйний газ, який негативно впливає на дихальні шляхи, зір та серцево-судинну систему. В атмосферу міст він потрапляє через вихлопи автомобілів.

Фенол — токсична речовина, тривале вдихання якої може призвести до погіршення зору та хвороби дихальних шляхів.

Діоксид сірки — це газ із сильним запахом, який проникає всюди — від міських вулиць до приміщень із закритими вікнами. Він особливо небезпечний для астматиків, бо викликає кашель та біль у горлі.

А як ми розповідали раніше, вчені з Ланкастерського університету (Велика Британія) виявили, що забруднення повітря у великому місті може призвести до змін у головному мозку людини, які у старшому віці викликають хворобу Альцгеймера та Паркінсона.